Przedszkole w Olzie - rys historyczny

Drukuj

 phoca thumb l dscn9139Historia olzańskiego przedszkola sięga lat 30-tych minionego stulecia kiedy to otwarto ochronkę na kolonii dzięki zarządowi kopalni Anna. Wydział Oświecenia Publicznego przydzielił do tej ochronki jako wychowawczynię panią Zofię Annę Kuziorównę. Po drugiej wojnie światowej 15 marca 1947r. zaczęła funkcjonować na pierwszym piętrze SP placówka przedszkolna przeniesiona do właściwego lokum po jego wyremontowaniu. Dnia 15 marca 1974 r. przydzielona została do szkoły w Olzie jako wychowawczyni przedszkola ob. Mrozek Aleksandra. Z ta chwilą rozpoczęło przedszkole pierwsze zajęcia po wojnie na I piętrze w szkole gdyż przedszkole nie było jeszcze odremontowane. Z dniem I września 1962 r. dotychczasowa kierowniczka przedszkola, ob. Zawalska Lucyna, została przeniesiona na równorzędne stanowisko do Bzia Górnego. Na jej miejsce przydzielona została ob. Zofia Samborska, absolwentka Liceum dla Wychowawczyń Przedszkola w Częstochowie. Z dniem 1.09.1967 r. obowiązki służbowe kierownika przedszkola objęła pani Anna Wiewióra. Od roku 1971 do połowy 1973 dyrektorem Państwowego Przedszkola w Olzie była Maria Ceglarek.

Od połowy 1973 r. do 1975 r. dyrektorem Państwowego Przedszkola w Olzie była Helena Olejnik. Z dniem 15 sierpnia 1975 r. funkcję dyrektora Państwowego Przedszkola w Olzie objęła ob. Irena Wieczorek z Gorzyczek. Placówka była przedszkolem jednodziałowym do 1985r. Gdy dyrektorem przedszkola była pani Irena Kozielska ( Wieczorek), a dyrektorem szkoły pan Tadeusz Pukowiec część zaplecza szkolnego została przekazana na rzecz przedszkola i tak powstał oddział drugi dla dzieci młodszych. Dzięki wyrozumiałości wszystkich pracowników obu placówek udało się przez 20 lat funkcjonować obu placówkom. Pomysł o rozbudowie przedszkola był marzeniem wielu pokoleń, ale jego realizacja zaczęła się krystalizować w momencie zawiązania komitetu Rozbudowy Szkoły i Przedszkola w roku 1995, którego przewodniczącym był pan Józef Kopystyński – sołtys Olzy , Leon Cyrulik, Irena Kozielska, Bogusław Krótki, Joachim Władarz, Maria Władarz, Edyta Cogiel. Niestety powódź w 1997r. zniszczyła placówkę, stąd zaistniała potrzeba jej renowacji. W końcu doczekaliśmy się nowej placówki przedszkolnej, której otwarcie nastąpiło w 2005r. Dyrektorem od roku 1997 do 2007r. była pani Danuta Szary. Obecnie nowe Przedszkole w Olzie jest placówką 2 oddziałową. Pierwszy oddział to grupa starszaków, drugi oddział to grupa średniaków. Dyrektorem placówki jest pani Krystyna Wolnik. Od 2010r. zatrudniona jest 3 osobowa kadra pedagogiczna .Od kilku lat wychowaniem przedszkolnym obejmuje dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Przedszkole posiada warunki lokalowe dla dwóch oddziałów oraz duży ogród do zabaw na powietrzu. Z racji położenia, istnieją tu silne związki kulturowe, handlowe i rodzinne Dzieci mają niepowtarzalną szansę na rozwijanie zachowań prospołecznych oraz wielu pozytywnych cech osobowości jak np. dobroć, przyjaźń, komunikatywność czy tolerancja.

Przedszkole Publiczne

Drukuj
  • Przedszkole Publiczne w Olzie
ul. Szkolna 24, 44-353 Olza
tel.: (32) 451 19 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.