Krótka historia działalności chóru „Słowik nad Olzą”

Opublikowano: środa, 26, luty 2014 15:23
WDQ

Chór „Słowik nad Olzą” powstał w lutym 1920 roku. Ówcześni członkowie tego chóru brali czynny udział w kampanii na rzecz przyłączenia Górnego Śląska do Polski. W obecnym składzie zespół działa nieprzerwanie od 1977 roku po reaktywacji przez zmarłego w 2009r Prezesa honorowego pana Aleksandra Mrozka. Pierwszym dyrygentem chóru był niezapomniany Krystian Plisz, który ręcznie rozpisywał nuty dla poszczególnych głosów z których to korzystamy do dziś. Chór współpracuje z polonijnym chórem „Lutnia” z Dolnej Lutyni w Czechach i jest zaprzyjaźniony z chórem „Słowik” z Przyszowic k/Gliwic, który to podarował „Słowikowi n/Olzą” organy po powodzi 100 lecia w 1997 roku. W 1984 roku chór dostąpił zaszczytu śpiewania do mszy św. w kościele św. Krzyża w Warszawie transmitowanej przez program I PR a w 1991r gościł w Wolfsburgu na zaproszenie „Wolfsburger Frauenchor”. W roku 2003 chór wziął udział w Festiwalu Pieśni Maryjnej „Piekary 2003”, gdzie w konkursie organizowanym przez Okręg Wodzisławski PZChiO zajął jedną z czołowych lokat , zdobywając puchar dziekana dekanatu Wodzisławskiego. Dnia 21 maja 2006 r chór zaśpiewał na mszy św. transmitowanej w I pr TVP z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach , natomiast w dniu 11 czerwca 2006r reprezentował Okręg Wodzisławski PZChiO na Trojoku Śląskim w Ostrawie. W 2007r w eliminacjach Festiwalu Pieśni Maryjnej „Magnificat” 2007 organizowanych w Pszowie „Słowik nad Olzą” zdobył Puchar Burmistrza Miasta Pszowa, a następnie w Piekarach zdobył III-cie miejsce w kategorii chórów mieszanych. Od 2003r chór jest organizatorem corocznego czerwcowego Zlotu Chórów Okręgu Wodzisławskiego PZChiO (obecnie ŚZCHiO) w Olzie. Dnia 9 kwietnia 2009 r chór brał udział w VII edycji Festiwalu Pieśni Stanisława Moniuszki w Raciborzu na zaproszenie Zarządu Okręgu Raciborskiego PZChiO, w tymże roku chór obchodził 90 rocznicę swojego powstania . Dnia 11 listopada 2009 chór zdobył I miejsce w Turnieju chórów im. Mariana Łunarzewskiego w Radlinie. Dnia 27.06.2010 na VIII Zlocie Chórów Okręgu Wodzisławskiego ŚZCHiO „Słowik nad Olzą” zdobył puchar Sołtysa Olzy. Obecny zarząd chóru tworzą: Stanisław Pająk-prezes, Anna Kopystyńska- v-ce prezes d/s organizacyjnych, Róża Ciuraj –sekretarz, Ewa Bajer-skarbnik, Irena Witek-Bugla -dyrygent oraz Józef Kozielski, Stefania Czyż, -członek i członkini. Rzecznikiem Zarządu jest druh Felicjan Władarz.