XX-lecie Powodzi w Olzie - obchody

Opublikowano: piątek, 14, lipiec 2017 10:52
Marzena Hojka

8 lipcaj po Mszy Świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na placu parafialnym odbyło się spotkanie mieszkańców Olzy, władz oraz zaproszonych gości. Podczas uroczystości wspominano to, co działo się w Olzie w 1997 roku.

Nic nieznaczące opady przerodziły się w jedną z największych powodzi w polskiej historii. Gmina Gorzyce mocno ucierpiała. Pod wodą znalazła się w 38 procentach. Łącznie zalanych było 540 budynków mieszkalnych i 450 gospodarczych. Woda zajęła prawie 2,5 hektara gruntów i 1,2 ha upraw rolnych. Zalany został kościół, kaplica, dom kultury, szkoła, boisko - czyli wszystkie budynki znajdujące się na terenie Olzy i Odry.

Słowo powódź, zawsze wzbudza wielkie emocje.

Podczas uroczystości głos zabrał także obecny wójt Gminy Gorzyce, Daniel Jakubczyk. - Mam nadzieję, że takich wydarzeń jak 20 lat temu już nie doświadczymy - mówił, dodał, że bezpieczeństwo jest bardzo ważne, a co za tym idzie jedna z jednostek Ochotniczych Straż Pożarnych otrzyma nowy wóz bojowy. Mowa w tym przypadku była o OSP Rogów, zapewnił jednak, że takie wsparcie w przyszłym roku otrzymają również strażacy z Olzy. Głos zabrał również przedstawiciel biura senatora Adama Gawędy oraz wicestarosta Grzegorz Kamiński. Nie zabrakło także chwili na podziękowania. Sołtys Olzy, Józef Sosnecki złożył kwiaty na ręce wówczas rządzącej władzy w Gminie. Podziękował również wszystkim tym, dzięki którym Olza po powodzi zaczęła normalnie funkcjonować.

W ramach wydarzenia przygotowano także wystawę fotografii. Zdjęcia przedstawiały jak Olza wyglądała, kiedy w jej progi wdarła się woda. Wystawę fotografii można zobaczyć w Ośrodku Kultury w Olzie w Galerii "Na Sali" do końca lipca. Pojawił się również ciekawy pomysł. Sołectwo chce zebrać wszystkie materiały dotyczące powodzi w Olzie w jedną całość i wydać publikację - wsparcie finansowane zadeklarował wójt Gminy Gorzyce.

W tym miejscu należy dodać, że sołectwo zwraca się do mieszkańców z prośbą o przejrzenie swoich zbiorów fotograficznych. Być może posiada ktoś fotografie z tamtych czasów, które jeszcze nie były nigdzie publikowane. Można je dostarczyć do Ośrodka Kultury w Olzie - tam zostaną zeskanowane i oddane właścicielom.Został również wyświetlony film przedstawiający to, jak Olza wyglądała w czasie powodzi. Przedstawiona również została publikacja Gorzyc pt. "Osobliwości Przyrodnicze Gminy Gorzyce", przygotowano także krótki występ artystyczny. Nie zabrakło również poczęstunku.

Sołtys wraz z Radą Sołecką Olzy bardzo serdecznie dziękują mieszkańcom Olzy za uczestnictwo w tak ważnym dla nas dniu.

Polecamy fotorelację Pana Bogusława Jordana